انواع حشرات خانگی و بهترین راه‌های دفع حشرات

0

نام نویسنده: adminanti

انواع حشرات خانگی و بهترین راه‌های دفع حشرات
مطالعات نشان می‌دهد که به طور معمول خانه‌های ما می‌تواند میزبان گونه‌های متعددی از حشرات باشد که هریک از آن‌ها می‌تواند مضراتی برای ما داشته باشد. این مطالعات همچنین اشاره دارد که بجای استفاده از سموم خطرناک شیمیایی می‌توان با روش‌های ساده ای، این موجودات مضر را دفع کرد.

انواع حشرات خانگی و بهترین راه‌های دفع حشرات

بر اساس یک مطالعه که در نشریه بیولوژی و پزشکی PeerJ به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که به طور متوسط در خانه‌های آمریکایی حدود ۱۰۰ گونه مختلف از بندپایان ساکن هستند. دسته بندپایان تقریباً همه نوع حشره را که می‌توانید به آن فکر کنید، از عنکبوت‌ها و سوسک‌ها گرفته تا کنه‌ها و پروانه‌ها را شامل می‌شود. بندپایان بیش از ۷۵ درصد زندگی خود را بر روی زمین سپری می‌کنند، بنابراین جای تعجب نیست که آن‌ها به زندگی در کنار انسان‌ها عادت کرده و از زیستگاه‌های ما نیز استفاده می‌کنند.

وقتی درباره حشرات خانگی حرف می‌زنیم، این هم خانه‌ای‌های ناخواسته ممکن است تأثیرات متفاوتی بر زندگی ما داشته باشند. ممکن است یک عنکبوت کوچک در گوشه‌ای غبارآلود در خانه هیچ دردسری برای ما ایجاد نکند، اما مسلماً حشرات کوچکی همچون کک در رختخوابمان می‌تواند ما را با مشکل مواجه کند. احتمالاً وقتی حشراتی را در خانه خود مشاهده می‌کنید، اولین راه حلی که به ذهنتان می‌رسد این است که به نزدیک‌ترین فروشگاه محل زندگی خود مراجعه کنید و یک حشره کش خریداری کنید. اما آیا می‌دانید که این محصولات معمولاً حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که برای شما و خانواده تان (و حتی حیوانات خانگی شما) ناسالم هستند و البته برای کره زمین نیز مضر هستند.

با این حال جای نگرانی نیست و خوشبختانه راه حل‌های خانگی معمولی بسیاری وجود دارد که می‌تواند به شما در مقابله با مشکل حشرات خانگی کمک کند. این حشره کش‌های خانگی به راحتی ساخته می‌شوند و می‌توانند به پاک نگه داشتن آپارتمان شما از وجود حشرات کمک کنند. همچنین این راه حل‌ها می‌توانند در هزینه‌های خانوار نیز صرفه جویی کنند و سلامت و ایمنی را برای خانه‌ها به ارمغان بیاورند.

 

الف) حشرات خانگی موجود در آشپزخانه

طبیعتاً حشرات را در هرجای خانه می‌توان یافت، اما به طور معمول برخی از حشرات به بعضی از مکان‌های خانه ما علاقه بیشتری دارند. در این بخش ما شما را با حشراتی که بیشتر در آشپزخانه با آن‌ها مواجه می‌شوید آشنا می‌کنیم و راه حل‌های خانگی برای دفع آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

۱. مورچه‌ها

مورچه‌ها یکی از معمول‌ترین حشرات خانگی هستند که در هر آب و هوا یافت می‌شوند. اگر تاکنون وجود مورچه‌ها را در خانه خود را تجربه کرده اید، احتمالاً این موضوع را متوجه شده اید که چگونه این موجودات ریز و درشت قادر به ورود به هر گوشه و کنار در خانه شما هستند. مورچه‌ها نه تنها می‌توانند با جابجا کردن خاک و حتی مدفوع خود، مواد غذایی را آلوده کنند، بلکه می‌توانند تهدیدی برای خانه شما باشند. به عنوان مثال، مورچه‌های نجار می‌توانند در وسایل چوبی منزل شما تونل سازی کنند و به ساختار خانه شما آسیب بزنند.

مبارزه با مورچه

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع مورچه‌هااحتمالاً وقتی با یک لانه مورچه در خانه خود مواجه می‌شوید می‌خواهید هرچه زودتر از شر آن‌ها خلاص شوید. اسپری‌های ضد مورچه‌ای زیادی در بازار وجود دارد، اما بسیاری از آن‌ها مواد شیمیایی دارند که می‌توانند برای شما و حیوانات خانگی مضر باشند. برای این که به صورت طبیعی و با روش‌های خانگی مورچه‌ها را دفع کنید می‌توانید موارد ذیل را دنبال کنید.

سرکه و آب: نصف یک پیمانه سرکه سفید و نصف پیمانه آب را در یک بطری اسپری ترکیب کنید. محتوای اسپری را بر روی هر مورچه‌ای که دیدید و یا در مسیر و لانه آنها، بپاشید، سپس ناحیه را پاک کنید. سرکه حس بویایی مورچه‌ها را تحت الشعاع قرار خواهد داد و دیگر به آن ناحیه برنمی‌گردند.

فلفل، پودر ذرت یا قهوه: راه دیگری که برای برهم زدن حس بویایی مورچه‌ها وجود دارد، بدون اینکه خانه شما با بوی سرکه پر شود، پاشیدن ترکیب فلفل با پودر ذرت یا پودر قهوه در اطراف ناحیه‌ای است که مورچه‌ها در آن تردد می‌کنند. این ترکیب باعث می‌شود که حس بویایی مورچه‌ها برای یافتن غذا مختل شود و همچنین نتوانند یک دیگر را دنبال کنند. این ترکیب همچنین باعث می‌شود مورچه‌ها مایل به ترک منطقه شوند.

اسپری صابون ظرف شویی: اگر می‌خواهید اسپری که باعث از بین رفتن مورچه‌ها در خانه شما می‌شود، سطوح خانه شما را نیز تمیز کنند، می‌توانید از یک صابون ظرف شویی و مخلوط آب استفاده کنید. بطری اسپری را به میزان سه چهارم از آب پر کنید سپس حدود دو تا سه قاشق از صابون پودر شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از مایع ظرف شویی هم انجام دهید با این تفاوت که ۱۰-۲۰ قطره از مایع را به آب اضافه کنید. پس از هم زدن ترکیب آن را در مسیر مورچه‌ها و یا ورودی لانه آن‌ها بپاشید.

 

۲. مگس‌ها

انواع زیادی از مگس‌ها وجود دارد که ممکن است در آشپزخانه خود بیابید، اما دو مورد شایع آن‌ها مگس‌های خانگی و مگس‌های میوه‌ای هستند. این مگس‌ها می‌توانند به راحتی از طریق درز پنجره‌ها یا در‌های باز به خانه شما وارد شوند. آن‌ها به غذا‌های مانده یا تکه‌های کوچک خوراکی افتاده بر روی زمین که ممکن است در اطراف آن‌ها باشد، جذب می‌شوند. آن‌ها همچنین به زباله‌های سرریز شما یا میوه‌های جا مانده که روی میز شما است، جذب می‌شوند. علاوه بر وزوز‌های ناراحت کننده آنها، مگس‌ها می‌توانند خطرناک باشند، زیرا بیماری‌ها را حمل می‌کنند و گسترش می‌دهند. مگس‌ها عامل اصلی گسترش سالمونلا و اشریشیا کلی هستند که یکی از مهمترین عوامل مسمومیت‌های غذایی به شمار می‌روند.

مبارزه با مگس

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع مگس‌ها

برای کاهش جمعیت مگس‌ها در آپارتمان خود و جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری، می‌توانید راه حل‌های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله ظرفی: یک راه خوب برای از بین بردن این موجودات، ایجاد یک دام است. یک گلدان را با حدود یک اینچ سرکه سیب پر کنید و سپس چند قطره صابون مایع با عطر گل را اضافه کنید. دهانه گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و سپس پلاسیک را با یک نوار یا بند محکم کنید. سوراخ‌های را بر روی پلاستیک ایجاد کنید، به اندازه‌ای که مگس به راحتی بتواند وارد گلدان شود. بوی صابون مگس‌ها را به خود جلب می‌کند و مگس وارد دام می‌شود، اما در همانجا گرفتار سرکه خواهد شد.

تله میوه: این تله مگس‌های میوه را هدف قرار می‌دهد، اما می‌تواند انواع دیگر مگس را نیز جلب کند. یک تکه میوه را در حدود یک اینچ برش دهید. آن را درون یک کاسه قرار دهید به نحوی که قسمت بریده شده به سمت بالا باشد. کاسه را با بسته بندی پلاستیکی بپوشانید و آن را با نوار یا باند لاستیکی محکم کنید. از یک خلال دندان برای ایجاد سوراخ‌ها در بالا استفاده کنید و سپس آن را در یک قسمت از آشپزخانه قرار دهید.

 

۳. پروانه‌ها

پروانه‌ها معمولاً در آشپزخانه‌ها و گوشه‌های خانه‌ها یافت می‌شود. این حشرات شبانه در تاریکی شب به درون خانه وارد می‌شوند و تخم‌های میکروسکوپی خود را در آرد، غلات، حبوبات، دانه‌ها و غذای حیوانات خانگی خشک می‌گذارند. خطر اصلی پروانه‌ها این است که آن‌ها غذای شما را خراب می‌کنند. وقتی این حشران بر روی غذا‌های ما می‌نشینند، پوست، مدفوع و بخش‌هایی از بدن آن‌ها بر روی غذا می‌ماند که این امر مواد غذایی را آلوده می‌کند.

مبارزه با پروانه

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع پروانه‌ها

احتمالاً در حال حاضر به فکر این هستید تا از این پس غذا‌های خود را از آلودگی دور کنید و پروانه‌ها را دفع کنید. اما باید توجه داشته باشید که استفاده از محلول‌های شیمیایی می‌تواند خطرناک باشد، بنابراین یافتن یک راه حل طبیعی بهترین روش برای درمان این حشرات است. پس بهتر است راه حل‌های ذیل را امتحان کنید.

ظروف و کیسه‌های خود را پاک کنید: در مورد پروانه ها، پیشگیری بهترین تاکتیک است. این پروانه‌ها معمولاً در ظروف و جعبه‌ها مشاهده می‌شوند و می‌توانند از طریق قوطی و کیسه‌های غذای خشک خریداری شده، راه خود را به داخل منزل باز کنند. پاک کردن قوطی‌ها و کیسه‌های خرید با یک دستمال نم دار و صابون، مانع از پخش شدن آن‌ها به بقیه مواد غذایی می‌شود.

استفاده از برگ بو: یک روش طبیعی برای جلوگیری از پروانه ها، قرار دادن برگ‌های بو در تمام کابینت‌های آشپزخانه است. این برگ‌ها مانع از تکثیر این حشرات در آشپزخانه شما می‌شوند.

 

۴. سوسک‌ها

سوسک‌ها از جمله شایع‌ترین حشرات خانگی ناخواسته هستند و در سراسر جهان یافت می‌شود. آن‌ها می‌توانند از طریق سوراخ‌ها و ترک‌های کوچک در دیوار‌ها یا لوله ها، راه خود را به داخل آپارتمان شما بیابند. سوسک‌ها در فضا‌های باریک پناه می‌برند، بنابراین اغلب در زیر کمد‌ها و در کشو‌های تاریک یافت می‌شوند. سوسک‌ها نیش نمی‌زنند، اما ثابت شده است که باعث مشکلات سلامتی می‌شوند. پوست و ضایعات آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد آلرژی یا علائم آسم در انسان شود.

مبارزه با سوسک

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع سوسک‌ها

ممکن است سموم دفع آفات، خانه شما را از این حشرات خلاص کند، اما این سموم می‌تواند برای سلامتی انسان نیز مضر باشد. بجای آن می‌توانید این راه حل‌های طبیعی را برای رهایی از سوسک‌ها امتحان کنید.

دام بطری: کف یک بطری قدیمی را با چیزی چسبنده مانند شربت یا کره بادام زمینی که سوسک‌ها را به خود جلب کند، پر کنید. سپس قسمت داخلی و بالای بطری را با روغن پخت و پز چرب کنید (توجه داشته باشید قسمت بیرونی بطری را چرب نکنید). سوسک‌ها به سمت محتویات شیرین کشیده می‌شوند، اما داخل بطری گیر می‌کنند، زیرا نمی‌توانند از دیوار‌های لغزنده بالا بیایند.

نعناع گربه ای: این گیاه یک روغن با بوی بسیار قوی ایجاد می‌کند که گربه‌ها آن را دوست دارند، اما سوسک‌ها از آن متنفر هستند. گلدان‌های کوچک از این گیاه را در مکان‌هایی که سوسک‌ها را مشاهده کردید قرار دهید. این گیاه باعث فرار سوسک‌ها از خانه شما می‌شود.

 

ب) حشرات خانگی موجود در اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است که شما در آن آرامش و استراحت را تجربه می‌کنید و البته دوست ندارید که این آرامش را حشراتی کوچک بر هم بزنند. اما باید بدانید که حتی اتاق خواب شما نیز ممکن است مورد حمله حشرات قرار گیرد. در ادامه با برخی از حشراتی که ممکن است به اتاق خواب شما برسند و راه‌های طبیعی دفع آن‌ها آشنا خواهید شد.

 

۱. کک‌ها

کک‌ها جزو حشرات خانگی معمول هستند، به خصوص برای کسانی که حیوانات خانگی دارند. این موجودات ریز که می‌توانند برای چند هفته تا چند ماه زنده بمانند، به راحتی تولید مثل می‌کنند و حتی یک کک می‌تواند به راحتی منزل شما را فرا گیرد. کک‌ها می‌توانند حتی با یک پا نیز پرش کنند، بنابراین معمولاً با پریدن روی افراد یا حیوانات خانگی گسترش می‌یابد. نیش کک‌ها در میان حیوانات خانگی بسیار شایع‌تر از انسان هاست، اما در هر صورت این نیش‌ها معمولاً باعث خارش بیش از حد می‌شوند. در بعضی مواقع، نیش کک همچنین می‌تواند منجر به عفونت یا واکنش آلرژیک شود.

مبارزه با کک

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع کک‌ها

از آنجا که حیوانات اهلی هدف اصلی این آفات هستند، مهم است که یک روش طبیعی برای خلاص شدن از شر آن‌ها که پیدا کنید.

اسپری گیاهی کک: برای از بین بردن کک‌ها به روشی غیر سمی، سعی کنید اسپری گیاهی ضد کک بسازید. با خالی کردن کل خانه و شستن همه وسایل در با آب گرم شروع کنید. سپس ۴ فنجان سرکه، ۲ لیوان آب، ۴ قاشق آب لیمو و ۲ قاشق فندق افسونگر را در یک بطری اسپری دو لیتری مخلوط کنید. آن را در همه جای آپارتمان از جمله فرش، مبلمان و تخت حیوان خانگی اسپری کنید.

نمک: نمک قادر است کک‌ها را دچار کم آبی کند و آن‌ها را بکشد. نمک پودر شده را روی فرش‌ها بپاشید. یک روز بگذارید بماند و سپس آن را پاک کنید.

رزماری و اسپری لیمو: با جوشاندن ۴ فنجان آب شروع کنید و سپس آن را از روی حرارت بردارید. ۶ عدد لیمو ریز خرد شده، برگ رزماری خرد شده و ۳-۴ قطره روغن شمعدانی را اضافه کنید. محلول را بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. روز بعد، محلول را صاف کرده و ترکیب صاف شده را در یک بطری اسپری بریزید. این محلول طبیعی را در سرتاسر خانه خود اسپری کنید تا کک‌ها را دفع کند.


۲. ساس‌ها

ساس‌ها حشراتی آزار دهنده و تاسف آور هستند که به طور معمول در اتاق خواب یافت می‌شوند. آن‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌توانند به راحتی در چمدان ها، جعبه‌ها و کفش ها، در کنار هم قرار بگیرند. به همین دلیل، معمولاً در تابستان وقتی افراد تمایل بیشتری به سفر دارند، پیدا می‌شوند. ساس‌ها هیچ بیماری را منتقل نمی‌کنند، اما از خون انسان تغذیه می‌کنند. نیش آن‌ها معمولاً صدمه نمی‌زند، اما علائم خارش خفیف و کبودی روی پوست باقی می‌گذارد.

مبارزه با ساس

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع ساس‌ها

بعضی اوقات ممکن است مدت زمان کمی برای برنامه ریزی در جهت دفع ساس‌ها از خانه داشته باشید، یا ممکن است نخواهید از مواد شیمیایی سمی برای تمیز کردن تخت خواب خود استفاده کنید. در این شرایط، راه حل‌های خانگی برای دفع ساس‌ها جواب می‌دهد.

استفاده از بخارشور یا سشوار: ساس‌ها و تخم‌های آن‌ها هنگام قرار گرفتن در معرض دمای زیاد کشته می‌شوند. استفاده از بخار شور در مناطقی که ساس‌ها را مشاهده کردید، آن‌ها را در دمای بالاتر از ۱۴۰ درجه فارنهایت قرار می‌دهد. اگر بخار شور ندارید، سعی کنید از سشوار برای تمیز کردن مناطق مورد نظر استفاده کنید.

جوش شیرین: جوش شیرین باعث جذب رطوبت موجود در محیط می‌شود و ساس‌ها را می‌کشد. در منطقه و فضا‌هایی که ساس وجود دارد، جوش شیرین بپاشید. بگذارید یک ساعت بماند و بعد آن را تمیز کنید. هر چند روز یکبار این روند را تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام ساس‌ها از میان رفته اند.

 

ج) حشرات خانگی موجود در دیگر نقاط خانه

قطعاً این‌ها تمام حشراتی نیست که در خانه می‌توان آن‌ها را یافت و حشرات دیگری نیز هستند که در خانه‌های ما حضور دارند. اگرچه ما اغلب این آفات را نمی‌بینیم، اما گاهی اوقات می‌توانیم صدای آن‌ها را بشنویم و یا اثرات آن‌ها را در خانه مشاهده کنیم.


۱. جیرجیرک‌ها

جیرجیرک‌های خانگی، گونه‌ای از حشرات هستند که اغلب در خانه‌ها دیده می‌شوند. همانطور که از نام این حشرات پیداست، آن‌ها در خانه یافت می‌شوند و به محیط‌های گرم و مرطوب کشیده می‌شوند. اگرچه جیرجیرک‌ها مضر نیستند، اما صدای بلند آن‌ها کافی است تا شما را دیوانه کند. در واقع این صدای جیر جیر که این حشرات تولید می‌کنند، یک تماس برای جفت گیری است و این به معنای حضور بیشتر این حشرات در آینده است.

مبارزه با جیرجیرک

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع جیرجیرک‌ها

اگر در آپارتمان خود جیرجیرک دارید و می‌خواهید هر چه سریع‌تر از شر آن‌ها خلاص شوید تا آرامش بیشتری کسب کنید، می‌توانید راه حل‌های خانگی ذیل را امتحان کنید.

تله شیره: با پر کردن نیمی از یک شیشه با شیره یا شهد شیرین، یک تله درست کنید. بوی شیره جیرجیرک‌ها را فریب می‌دهد و بافت چسبنده آن‌ها را به دام می‌اندازد.

اسپری فلفل: با جوشاندن ۲ فنجان آب و اضافه کردن نصف فنجان فلفل قرمز یا پودر فلفل قرمز (یا سس فلفل)، یک اسپری درست کنید. مایع را صاف کرده و سپس ۲ فنجان آب دیگر اضافه کنید. محلول را درون یک بطری اسپری قرار داده و محیط بیرونی خانه خود را اسپری کنید تا جیرجیرک‌ها را دور نگه دارد. از این اسپری در داخل منزل استفاده نکنید، زیرا رنگ قرمز آن ممکن است مبلمان یا فرش را لکه دار کند. 

۲. عنکبوت‌ها

یکی دیگر از حشرات معمول خانگی که احتمالاً می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید، عنکبوت‌ها هستند. تقریباً ۴۰۰۰ گونه عنکبوت وجود دارد که برخی از آن‌ها بیشتر از سایر گونه‌ها در خانه شما دیده می‌شوند. بسته به نوع، عنکبوت‌ها می‌توانند بی ضرر یا سمی باشند. انواع بی ضرر اگر چه به خودی خود خطری ندارند، اما باعث گسترش حضور عنکبوت‌ها در سرتاسر خانه شما می‌شوند. اما گونه‌های سمی این حشره نیز متفاوت هستند و گزش برخی از آن‌ها تنها ایجاد خارش می‌کند، اما برخی انواع نادر نیز هستند که می‌توانند کشنده باشند.

مبارزه با عنکبوت

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع عنکبوت‌ها

با سردتر شدن هوا، ظاهراً عنکبوت‌ها در خانه افزایش می‌یابند و این ممکن است شما بیشتر به سمت دفع آن‌ها بکشد. برای دفع این حشرات نیز راه‌های ساده‌ای وجود دارد.

مرکبات: عنکبوت‌ها با رایحه مرکبات دفع می‌شوند. سعی کنید پوست مرکبات را به کنار تخته ها، چهارچوب‌های پنجره و قفسه‌های کتاب، بمالید. این کار باعث می‌شود خانه شما بوی خوبی داشته باشد و البته عنکبوت‌ها را از آن دور نگه دارد.

اسپری عنکبوتی خانگی: با مخلوط کردن آب و چند قطره روغن گیاهان خاص، اسپری ضد عنکبوتی درست کنید. رایحه‌های دفع عنکبوت شامل اکالیپتوس، سیترونلا، اسطوخودوس، نعناع، درخت چای، دارچین، مرکبات و سرو است. این محلول را در مناطقی که عنکبوت را پیدا می‌کنید، اسپری کنید، به خصوص هنگامی که باران یا هوای سرد وجود داشته باشد. 

۳. موریانه‌ها

بیش از ۴۰ گونه موریانه وجود دارد که اکثر آن‌ها شبیه به هم هستند. این حشرات بی صدا از مواد گیاهی مبتنی بر سلولز تغذیه می‌کنند و این همان چیزی است که در همه خانه‌های ما یافت می‌شود. این حشرات برای انسان خطری ندارند، اما تهدیدی برای ساختار آپارتمان و مبلمان شما محسوب می‌شوند. اگر موریانه در خانه شما یافت شود، ممکن است نیاز به کار‌های دیگری علاوه بر دفع آنها، همچون تعمیرات داشته باشید.

مبارزه با موریانه

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع موریانه‌ها

مهم است که شما سعی کنید به محض مشاهده موریانه در خانه خود، از شر این آفات خلاص شوید. در اینجا چند روش خانگی برای رهایی از موریانه‌ها آورده شده است.

مقوای مرطوب: موریانه‌ها عاشق آب و سلولز هستند، یعنی دقیقاً همان مقوای مرطوب است. تکه‌هایی از مقوا مرطوب را در مناطقی که مشکوک به وجود موریانه هستند قرار دهید. وقتی موریانه روی مقوا مستقر شد، قطعه را بگیرید و آن را بسوزانید. این روند را تا زمان رفع اشکالات تکرار کنید.

نور خورشید: موریانه‌ها نه تنها در مکان‌های تاریک و مرطوب رشد می‌کنند بلکه در واقع می‌توانند در اثر نور خورشید و گرما بمیرند. اگر مبلمان شما موریانه دارد و در یک شهر آفتابی زندگی می‌کنید، آن را در یک روز گرم بیرون بیاورید. اگر موریانه‌ها در خانه شما هستند، سعی کنید چراغ‌های UV را در آن منطقه تنظیم کنید. 

د) حشرات خانگی موجود در حمام

بسیاری از حشرات به نقاط مرطوب جذب می‌شوند، بنابراین حمام شما می‌تواند پناهگاه مناسبی برای آن‌ها باشد. برای جلوگیری از نفوذ حشرات به حمام، حتماً سطوح مرطوب را همیشه خشک کنید و در هنگام دوش گرفتن فن خود را روشن نگه دارید. 

۱. بید کاغذ‌ها

بید کاغذ‌ها که به پارامیت‌ها و کوسه‌های فرش نیز معروف هستند، در واقع حشرات کوچکی هستند که از نظر ظاهری به رنگ نقره‌ای و بیضی شکل می‌باشند. آن‌ها معمولاً در مناطق مرطوب مانند حمام و زیرزمین یافت می‌شوند. این حشرات در پنهان شدن بسیار خوب هستند و گاهی اوقات ساکنین خانه متوجه وجود چنین حشراتی در خانه نمی‌شوند. بید کاغذ‌ها برای انسان خطرناک نیستند، اما می‌توانند به یک ملک آسیب برساند. این حشرات از پلی ساکارید‌ها تغذیه می‌کند که در چسب ها، اتصالات کتاب و فرش یافت می‌شود. این بدان معنی است که آن‌ها معمولاً قفسه‌های کتاب، کار‌های هنری و سایر تزئینات خانگی را تخریب می‌کنند.

مبارزه با بید کاغذ

راه حل‌های طبیعی و خانگی برای دفع بید کاغذ‌ها

توجه داشته باشید که بدون استفاده از مواد شیمیایی سمی نیز می‌توان حمام خود را تمیز نگه داشت. در اینجا چند روش ساده برای خلاص شدن از بید کاغذ‌ها ارائه شده است که می‌توانید امتحان کنید.

تکه‌های درخت سدر: بید کاغذ‌ها بوی سدر را دوست ندارند. تکه‌های از چوب درخت سدر را در جا‌هایی قرار دهید که این حشرات را در آن جا مشاهده کردید. اگر تکه‌های سدر مرطوب یا پلاسیده شد، حتماً آن‌ها را جایگزین کنید.

تله شیشه ای: قسمت بیرونی یک شیشه را با نوار بپوشانید و چند تکه نان را درون آن قرار دهید. ظرف را در محلی که بید کاغذ‌ها را مشاهده کرده اید قرار دهید. یک شب بگذارید آنجا بماند. بید کاغذ‌ها قادر به بالا رفتن از بافت خشن نوار هستند، اما وقتی وارد شیشه شدند دیگر قادر به بالا رفتن از شیشه صاف نیستند و درون آن گیر خواهند افتاد.

 

منبع : فرارو

محصولات مرتبط با این مقاله:

اشتراک گذاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین نوشته ها

اطلاعات، تصاویر و حقایقی درباره سوسک ها
حشرات موذی
adminanti

اطلاعات، تصاویر و حقایقی درباره سوسک ها

اطلاعات، تصاویر و حقایقی درباره سوسک ها   برای آشنایی با سوسک‌ها، از جمله نحوه ورود آنها به خانه و نحوه حذف آنها، شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم. سوسک ها چیزی بیش از حشرات هستند. وجود سوسک‌ها می‌تواند با نگرانی‌های سلامتی همراه باشد، زیرا به عنوان حامل انواع بیماری‌زا شناخته شده‌اند

ادامه مطلب »
بهداشت، ایمنی و محیط زیست HSE
تکنولوژی
adminanti

بهداشت، ایمنی و محیط زیست HSE

بهداشت، ایمنی و محیط زیست HSE   در این راهنمای جامع، HSE را تعریف می‌کنیم، اجزای اصلی آن را بررسی می‌کنیم، اهمیت سیستم‌های مدیریت ایمنی بهداشت و محیط را مورد بحث قرار می‌دهیم، بهترین شیوه‌ها را برجسته می‌کنیم و بر مزایای اولویت‌بندی HSE در محیط کار تأکید می‌کنیم. چه حرفه ای باشید که به دنبال

ادامه مطلب »
چگونه عقرب ها را از حیاط خود دور نگه دارید؟
حشرات موذی
adminanti

چگونه عقرب ها را از حیاط خود دور نگه دارید؟

چگونه عقرب ها را از حیاط خود دور نگه دارید؟ عقرب ها ترس را در دل بسیاری از مردم در سراسر جهان ایجاد می کنند. این موجودات شکارچیانی مرگبار با نگرش وحشیانه و ماهیچه ای برای حمایت از آن هستند. عقرب ها مانند بسیاری از موجودات دیگر با کنترل جمعیت آفات دیگر برای محیط زیست

ادامه مطلب »